Написання НЕ з дієсловами
Конспект уроку української мови у
Тема уроку. Написання НЕ з дієсловами.
Мета уроку: ознайомити дітей з правописом частки не з дієсловами, розвивати уважність, виховувати культуру поведінки.
Обладнання: підготовлений лист від учня, прислів’я, дієслова – вийнятки, чистий аркуш ватману.
Тип уроку:урок розв’язання навчальної задачі.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
- На уроці української мови вам знадобиться: підручник, робочий зошит, пенал.
ІІ. Колективне виправлення помилок і пояснення правил правопису.
- Вам цікаво, чому я тримаюсь за голову? Зараз зрозумієте самі! Ось записка, передана мені одним учнем (звичайно не з нашого класу). Після її прочитання, голова в мене і заболіла. Подивіться, що в ній написано.
Кіт пушок – пустун виликий,
Влаштував собі він свят.
Вранці кіт уліс у банку,
З’їв у бабці всю смитанку.
- Вам необхідно відшукати всі допущені помилки, пояснити орфограми, підібрати, де треба, перевірні слова. Діти знаходять орфограми, виправляють помилки і пояснюють правила правопису.
ІІІ. Повторимо частини мови:
- З орфограмами впоралися, а тепер знайдіть у тексті частину мови, яка буває живою і неживою.
(Учні знаходять у тексті іменники).
- Як називається ця частина мови?
- Про яку частину мови говорять, що вона не називає предмети, а тільки вказує на них? Чи є ця частина мови в тексті?
- А чи знаєте ви частину мови, яка служить для зв’язкуслів у реченні?
Наведіть приклад з тексту.
- Як називаєтьсячастинамови, яка вказує на ознаку предмета?
- Знайдіть у цьомутекстічастинумови, яка вказує на діюпредмета.
(Дітиназиваютьдієслова: влаштував, уліз, з’їв).
- Розкажітьмені все, щознаєте про дієслова.
- Письмовозробітьморфологічнийрозбірдієслова.
Відповідідітей:
Влаштував – дієслово, щозробив?, початкова форма – влаштувати, мин. час, ч.р., одн.
IV. Частка НЕ і дієслово.
- Чому ж цей учень допустив стільки помилок? Відповідайте мені тільки дієсловами.
Відповіді дітей записуємо на дошці у перший стовпчик.
не вчиввчив
не думавдумав
не трудивсятрудився
не слухавслухав
не працювавпрацював
-Учень не зробив би стільки помилок, якби він… (На дошці з’являється другий стовпчик).
- Порівняйте за змістом дієслова першого і другого стовпчиків. (Дієслова першого стовпчика заперечують дії).
- Що вказує на заперечення дій? (Маленьке слово не).
- Це маленьке слово називається частка.
- Як думаєте, частка НЕ – це службова чи самостійна частина мови?
- Що ви знаєте про службові частини мови?
Діти – Службові частини мови не називають ні предметів, ні ознак, ні дій.
Вони є членами речення.
До них не можна поставити питання.
- Як пишеться частка НЕ з дієсловами?
- А знаєте чому? Слухайте казку:
Сила любові.
Горду і вперту частку НЕ полюбило Дієслово. Сумною була ця любов. Дієслово говорило: «Люблю», а вона йому «Не люблю». Воно казало «Вірю», а вона йому: «Не вірю».
Частка НЕ ніколи не підходила до Дієслова близько і писалася від нього тільки окремо. Однак Дієслово було постійним у своїх почуттях.
Ось одного разу НЕ і каже йому: «Я відповім тобі взаємністю, якщо доведеш, що жити без мене не можеш».
Зітхнуло Дієслово сумно і відправилось поневірятися по словниках, підручниках, книгах, по всьому білому світу.
V. Робота з прислів’ями.
1. Заглянуло Дієслово в бібліотеку, знайшло прислів’я, а прочитати не може.
Початок від одного прислів’я, а закінчення від іншого. Допоможіть!
Складіть прислів’я, поясніть їх зміст.
Хто (не) працює (не) сидить на печі.
Істи калачі - поспішай справою.
(Не) поспішай мовою, той (не) їсть.
- Запишіть прислів’я, розкриваючи дужки.
- Прочитайте дієслова з часткою НЕ.
- Як написали ці слова, чому?
- Спишітьприслів’я з тексту вправи 206. Підкресліть дієслова з НЕ.
- Яка спільна думка висловлена в прислів’ях?
VI. Фізкультхвилинка.
VII. Творча робота: «Правила поведінки на уроці».
- Зайшло Дієслово і до нас у школу, вирішило прочитати «Правила поведінки на уроці». А там всі дієслова з часткою НЕ. Як думаєте, що там було написано? Діти на великому аркуші ватману фломастерами різних кольорів записують складені пропозиції.
НЕ запізнюватись до школи.
НЕ розмовляти на уроці.
НЕ заважати своєму сусідові по парті.
НЕ малювати на партах.
НЕ смикати дівчат за кіски.
НЕ жувати науроці.
- Діти, що ж знову побачило Дієслово?
Діти:
- Частка НЕ з дієсловами пишеться окремо.
VIII. Дієслова-виключення.
Вчитель. Сумнедієсловоповернулося до своєїкоханої. Вона як завжди, відскочилавіднього з криком: «Негідник! Ненавиджу!» І раптомзавмерлавіднесподіванки, опинившись в обіймахДієслова.
- Прочитайте цідієслова (На дошцітаблиця з дієсловами-винятками).
Неволити,
нездужати,
непокоїтись,
непритомніти,
недочувати,
недобачити.
- Пояснітьзначення слова нездужати.
- Підберіть до дієслованепокоїтисьслова близькі за значенням.
- Спробуйтездогадатися, чому в цих словах частка НЕ пишеться разом з дієсловами?
(Без частки НЕ цідієслова не вживаються).
- Запишітьцідієслова-винятки в зошиті.
ІХ. Підсумок уроку.
- Перевіримо – наскільки ви на уроці були уважними. Плесніть в долоні над головою, якщо дієслова треба писати разом і покладіть руки на стіл, якщо писати їх треба окремо.
Дієслова для вправи.
Ненавидіти, не вирішує, неволити, не бігає, нездужати, не боїться, непокоїть, не знає, недочуває, не нудьгує.
Х. Домашнє завдання.
Скласти декілька пропозицій на тему «Поведінка дітей вдома, коли немає дорослих», використовуючи дієслова з часткою НЕ.
Немає коментарів:
Дописати коментар