понеділок, 28 листопада 2016 р.

Зимові свята і розваги

Зимові свята і розваги

Інтегрований урок з
математики, розвитку мовлення,
народознавства з елементами
інтерактивного навчання у 1 класі

Мета: Удосконалювати навички складання і розвязування математичних виразів; сприяти вироблення вмінь складати і розвязувати прості задачі за малюнками, залучити учнів до творчої роботи над задачами; формувати вміння застосовувати математичне мовлення.
   Шляхом інтегрування змісту навчальних предметів розвивати навички усної лічби, увагу, мислення; виховувати любов і повагу до народних традицій, любов до природи, бажання берегти її багатства.
Обладнання: м’ячик-сніжинка для усної лічби, демонстраційні карти для написання цифри 7, сніжинки з буквами для роботи в парах, малюнки Св.Миколая і Різдва Христового, картонна ялинка з прикладами, ілюстрації до казок для складання задач, сніговики, складені з геометричних фігур, сніговики-замальовки з прикладами.

Хід уроку
І. Організація класу
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався –
На перерві постарався.
Ви з гостями привітайтесь,
Посміхніться і сідайте.
Спершу сядуть всі дівчата,
А за ними і хлопята.
- Урок математики у нас сьогодні незвичайний. Перш за все це тому, що в класі багато гостей. А ще тому, що на уроці ми будемо не лише працювати, але й розважатися. Для того, щоб досягти успіху, нам потрібно обовязково підтримувати порядок на парті і старанно використовувати свої знання з математики.
- Пригадайте, що ми робимо на уроках математики?
(Елемент «Мозкового штурму»: рахуємо, читаємо, пишемо, порівнюємо, розв’язуємо, міркуємо, відгадуємо, вимірюємо, граємо, складаємо задачі, відповідаємо…)

ІІ. Актуалізація опорних знань
-Відгадайте загадку.
Сніг на полях,
Лід на річках,
Хуга гуляє –
Коли це буває? (Взимку)
- Ви любите зиму? За що? (Відповіді дітей).


ІІІ. Оголошення тема і завдань уроку
- Сьогодні на уроці математики ми будемо говорити з вами про зимові свята і розваги, ну і, звичайно, будемо займатися тим, чим на всіх уроках математики. У цьому нам допоможе ось цей Ангел, який знає все про свята, що відзначаються взимку і про зимові забави, розваги. (На столі – білий Ангел, до якого ми будемо звертатися протягом уроку).

IV. Усна лічба
- Ми вже говорили про те, що зима хоч і гарна, весела, але ще й холодна. Давайте зігріємося. А для цього пограємо в сніжки. (Я називаю завдання і кидаю комусь штучну «снігову кульку», учень відповідає і кидає кульку назад – мені).
- Назвати число, яке передує шести.
- Назвати сусідів числа 5.
- Назвати число, що йде після 9.
- Що більше 0 чи 1?
- Скільки ніг у коня?
- Скільки крил у корови?
- Ви молодці» Тепер я знаю, що зимові холоди вам не страшні. А ваші гарні відповіді на уроці будуть зігрівати нас, як оці сонечка, які ви будете отримувати за точні і правильні відповіді за активну роботу.

V. Каліграфічна хвилинка
- Ангел, котрий прийшов до нас сьогодні на урок, говорить, що за нами весь час хтось спостерігає: коли ми працюємо, навчаємось, розважаємось, відпочиваємо. А потім чемним дітям він дарує подарунки. Хто це? (Святий Миколай).
- Що ви знаєте про Святого Миколая? (Відповіді дітей. Показую малюнки).
- А знаєте, якщо ми зараз гарно впораємося з наступним завданням, то Святий Миколай обов’язково почує віршики, які ви йому підготували. Спробуємо? (Так).
- Чим зима відрізняєтьсявідіншихпір року? (Взимку є сніг).
- Який перший звук у слові «сніг»? ([c]).
- Яка є цифра з таким самим початковим звуком? (7).
- Давайте напишемо по рядочку цієї цифри. Старайтеся. Потім поміняйтеся зошитами з сусідом і підкресліть один одному по 2 найгарніші цифри. (Показую зразок цифри. Діти пишуть).
- Молодці! А тепер напишіть цифру 7 олівцем га 7-8 клітинок у висоту. Зиму називають чарівницею. І ми з вами станемо чарівниками: перетворимо цифру на прапорець.
Прапорець
-Якого кольору має бути прапор зими? (Білого, блакитного).
- А що може бути символом зими? (Сніжинка).
- Намалюйте на прапорці синю сніжинку і зафарбуйте прапорець блакитним кольором.
- Молодці! Ви впоралися з завданням і тепер за допомогою Ангела ми точно знаємо, що Святий Миколай почує ваші вірші. (Діти розказують вірші).

1.     У грудні у гарну тиху ніч,
Зорі, як мільйони свіч,
Що світять вниз на рідний край,
Де ходить Святий Миколай.

2.     Коли Святий Микола
З небес на землю йде,
То кожен дім і школа
Мов вулик бджіл гуде.

3.     Святий Миколай все знає,
Як хто вчиться, проживає.
Він і бачить добре з неба,
Що кому на землі треба.

4.     Добрий Отче Миколаю,
Ось про що тебе благаю:
Щоб була здорова мати,
Й не хворів ніколи тато.

- Молодці, діти! Гарні вірші. І я впевнена, що Святий Миколай їх почув.

VI. Робота в парах
- Ангел дає вам сніжинки з буквами. Ви працюєте в парах, і якщо гарно впораєтесь з завданням, то дізнаєтесь щось цікаве про святкування Нового року українцями в давнину.
1. Поділіться сніжинками так, щоб в одного сусіда по парті були букви, які  
    позначають голосні звуки, а в іншого – приголосні. (На сніжинках: 1  
парта:СНІГ, 2 парта: ЗИМА, 3 парта: ЛІД).
- Перевіряємо завдання. Якщо правильно – плещете в долоні, якщо ні – тупаєте ніжками.
2. Складіть приклади на додавання, відносно того, як ви розподілили сніжинки.
Запишіть свої приклади в зошити.
1+3=4          2+2=4          1+2=3
3. Складіть слова з букв на сніжинках, що у вас на партах, на кожній парті має   
    бути одне слово. Прочитайте.

VII. Фізкультхвилинка
- Попрацювали, а тепер відпочинемо.
Ми в сніжки зіграєм з вами –
Нахилились, піднялись.
Снігу в жменьки ми набрали,
Перевірим нашу міць.
Кинем сніжку вправо, вліво:
Раз і два, раз і два.
Сонечко світи над нами!
Ой, весела ж оця гра!
VIII. Розв’язування прикладів
- Завдання зі сніжинками ви виконали, тепер послухайте, що розповів Ангел про святкування Нового року українцями в давнину.
- Колись люди в Україні зустрічали Новий рік з обовязковим символом – квітучою вишнею. В кінці осені викопували невелику вишню, садили її в якусь діжку і вносили в хату. В теплій хаті вишня розцвітала і своїм цвітом прикрашала хату. Розцвітала вишня якраз тоді, коли приходив Новий рік. І з цим квітучим деревцем українці святкували Новорічні свята.
- Гарно було в хаті з квітучою вишнею взимку, коли надворі лютує мороз і замітає стежки сніг.
- А ми також зустрінемо Новий рік з квітучою вишнею, чи з якимось іншим деревом? (З ялинкою).
- А де люди беруть ялинки для зустрічі .нового року? (У лісі).
- Люди беруть в лісі ялинку, прикрашають її, святкують, веселяться біля неї. А що роблять потім з цим деревцем? (Викидають).
- Чи не шкода вам ялинок?(Так).
- Так що ж робити? Зустрічати Новий рік без ялинки? (Купляти штучну і мати її на кілька років).
- А зараз ми з вами також прикрасимо свою штучну новорічну ялинку. (Ялинка-картонна, прикріплюю її на дошці. Прикраси з картону, а з іншого боку – приклади на додавання і віднімання в межах 10 і прикріплюю прикраси на ялинку
3+2=          2+2=          7-2=
5+1=          3-1=          4+3=).

ІХ. Робота над задачами
- Зима – це дивовижна, казкова пора року. Вона багата на чарівні свята. Ми вже згадували свято Миколая, Новий рік. А є ще одне свято, про яке обовязково нам хоче Ангелик розповісти. Але спочатку ми маємо розв’язатизадачі. Але задачі не прості, а такі як зима – казкові. (Учніскладаютьзадачі  і розв’язують їх. Задачі за малюнками до казок «Рукавичка» і «Лисичка-сестричка і Вова\к-панібрат». «Рукавичка»: в рукавичці Мишка і Жабка, прийшов Зайчик. Скільки стало звірят разом? 2+1=3. 1 учень викладає розвязок на набірному полотні, а решту учні – записують в зошити. За іншою казкою: в Лисички 1 рибка і у Вовка 1 рибка. Скільки рибок разом? 1+1=2).
- Молодці! А тепер поговоримо про ще одне зимове чарівне свято.
Свята ніс отут настала,
Ясний блиск вона послала.
В Вефлеємі зірка сходить –
Божа мати сина родить.
Не в царських палатах
Між пишних прикрас –
У бідних яслятах
Серед пастушат.
- Показую ілюстрацію до вірша.
- Про яке свято йдеться у вірші? (Різдво Христове).
- Що ви знаєте про це свято? (Це свято – на честь народження Ісуса).
- Як його святкують? (Святвечір. Як зійде перша зірка – сідають, помолившись, до святої вечері. 12 страв. Колядують. В колядках величають Ісуса, бажають господарям достатку, здоровя, добробуту, довгого віку).
Страви святкові стоять на столі,
В зборі родина.
З першою зіркою славлять усі
Божого сина.
Діти розповідають:
1. В хаті прибрано святково,
    На столі 12 страв,
    Тато свічечку воскову
    Засвітив і побажав:
2. Всім веселий Святий вечір,
    Щоб в сімї у нас був лад,
    Щоб без сварок-суперечок
    Дочекатись других свят.
- Діти, ви говорили про 12 страв, які готуються на честь 12 апостолів (учнів) Ісуса Христа. А 12 – це більше, чи менше, ніж 10? (Більше). А скільки ще треба додати до10, щоб було 12? (2).

Х. Робота з геометричним матеріалом
- Взимку дуже весело. Ця пора року багата святами, подарунками. А ще взимку є щось веселе? (Зимові ігри, катання на санках, лижах, ковзанах, ліплення сніговика).
- А що вам особисто подобається? (Відповіді дітей).
- Погляньте на цих сніговиків. Скажіть, з яких геометричних фігур вони складаються? Що в них спільного? Чим вони відрізняються?

ХІ. Цікаві завдання
- Ви гарно попрацювали, впоралися зі всіма завданнями. Ангелик приніс вам подарунки приніс вам подарунки. (Роздаю кожному картку).
Розвяжи приклади і розфарбуй.

СНІГОВИКИ З ЦИФРАМИ



3 – червоний
4 – оранжевий
5 - блакитний

  
ХІІ. Підсумок уроку
- Ангелу сподобався наш урок. Він побачив, що ми любимо математику, вміємо і хочемо працювати. А ще Ангел радий, що з його допомогою ми з вами згадали найбільші свята зими.
 - А що вам найбільше сподобалося сьогодні на уроці? (Відповіді дітей).

 - А щоб цей урок вам запамятався надовго, залишіть собі на память сніговика, якого ви розфарбували.

1 коментар: