понеділок, 28 листопада 2016 р.

Конспект уроку з навчання грамоти у 1 класі

Конспект уроку з навчання грамоти у 1 класі

Тема.   Звук [г], позначення його буквами Г, г (ге).

Мета.   Ознайомити учнів з літерою «Г» (ге), її назвою та звуковим значенням; формувати навички читання слів з літерою «ге», уміння робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів; розвивати звязне мовлення та мислення учнів.

Обладнання.   Каса букв, таблиці для читання, малюнки овочів і звірят, картонна ялинка, іграшка Гном, картонні ялинкові прикраси, демонстраційна картка букви, що вивчається.

                                    Хід уроку

І. Організаційна частина.
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався –
На перерві постарався.
Ви з гостями привітайтесь,
Посміхніться і сідайте.
Спершу сядуть всі дівчата,
А за ними і хлопята.
   - Урок навчання грамоти у нас сьогодні незвичайний. Перш за все це тому, що у класі є гості. Та ви вже звикли, що у цьому році для вас зібралося багато сюрпризів: Перший Дзвоник, перший урок, перші канікули, перший виступ на святі у школі, коли вас посвятили у школярі; і сьогодні – перший раз у вас на уроці так багато гостей. Але цей урок незвичайний ще тому, що до нас завітає казеа і ми разом з вами будемо брати у ній участь.
  - Для того, щоб досягти успіху, нам потрібно обовязково підтримувати порядок на парті і старанно виконувати свої знання, отримані на попередніх уроках навчання грамоти.
   - Пригадайте, що ми робимо на уроках навчання грамоти?
( Елемент «мозкового штурму»: вчимо букви, читаємо, робимо аналіз слів, ділимо слова на склади, складаємо речення, друкуємо букви, друкуємо під диктовку слова, речення…)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
  - Відгадайте загадку.
         Сніг на полях, лід на річкахє
         Хуга гуляє. Коли це буває? ( Взимку ).
-         Ви любите зиму? За що?
-         А як буває взимку? ( Холодно, весело ).
ІІІ Оголошення теми і завдань уроку.
-         До нас на урок прийшов чарівний Гном. Живе він у казковому лісі. Він прийшов попросити вас, щоб ви допомогли лісовим звірятам. Вони хочуть, щоб у них у казковому лісі була ялинка з прикрасами-подарунками. ( На дошці прикріплена картонна ялинка). Ялинка ця чарівна. Прикраси на ній будуть зявлятися лише тоді, коли ми будемо виконувати завдання. А завдання будуть звичайні, такі, як завжди на уроках навчання грамоти. Ми будемо вчити нову букву, читати з нею слова, речення, робити звуковий аналіз слів, друкувати…
IV. Розвиток читацьких навичок.
-         Давайте покажемо Гному, що він не помилився, прийшовши до нас. Ми ж вміємо читати. (Читання складів, слів з таблиць для розвитку читання).
V. Ознайомлення зі звуком [г], виділення його з вірша.
   - Першим прийшов до ялинки Зайчик. (Прикріплюю на дошці зайчика). Як ви думаєте, що хотів би він бачити на ялинці? (Морквинки). Працюємо старанно і станеться диво – на ялинці появляться ласощі для Зайчика.
  1. Послухайте вірш. Скажіть, який звук у ньому повторюється найчастіше.
            Грім гуркоче за горою,
            Грім гуркоче над рікою.
            Гуси з лугу йдуть додому,
            Не бояться того грому.
                                          (Г. Чубач)
  - Які слова з цим звуком ви запамятали?
    2. Спостереження за артикуляцією звука [г]. Віднесення його до приголосних звуків.
   3. Добір слів з новим звуком.
   4. Гра «Впіймай звук [г]».
            Гиля, гиля, гусенята,
            До водички, до ставка.
            Гусенятам любо гратись
            Біля тата гусака.
            Я і сам би з ними грався,
            Щоб гусак так не кусався.
-         Молодці! Завдання виконали. Зайчик одержить морквинки. ( Прикріплюю на ялинку моркви                                         
VI. Ознайомлення з буквою Г г («ге»).
-         Білочка теж хоче подарунків до зимових свят. (Прикріплюю білочку).
 Що люблять білочки? (Гриби). Постараємось – і будуть білочці гриби.
1.     Звук [г] позначається буквою «Ге». Повторіть назву букви. У касі букв її місце у першому рядку. Буква «Ге» є велика та мала. (Демонструю букву). Порівняйте їх: що спільного в них і чим вони відрізняються? Пригадайте, коли ми вживаємо велику літеру. Назвіть кілька імен. Ще раз розгляньте букву. Вона складається із двох паличок: довгої вертикальної і короткої горизонтальної.
           Зарядку букви-малюки
            Робили після сну.
            Т підняла аж дві руки,
            А Г – лише одну.
                                 (І. Січовик)
  2. Друкування букви у зошитах.
  - Поміняйтеся зошитами, підкресліть сусіду дві найгарніші букви олівцем.
  - Молодці! І з цим впорались. І для Білочки на ялинці – гриби.
  - Скажіть, а у слові «гриби» є звук [г]? Де він стоєть? Складіть речення зі словом «гриби».
 VII. Фізкультхвилинка.
            Ми в сніжки зіграєм з вами –
            Нахилились, піднялись.
            Снігу в жменьки ми набрали,
            Перевірим нашу міць.
            Кинем сніжку вправо, вліво:
            Раз і два, раз і два.
            Сонечко, світи над нами!
            Ой веела ж оця гра!
  VIII. Читання складів. Звуковий аналіз слів.
1.     Діти, давайте згадаємо про нашого першого гостя Гнома і зробимо йому подарунок – надрукуємо його імя і зробимо звуко-буквений аналіз. (Вчитель друкує на дошці, а учні – в зошитах). З якої букви починається імя нашого гостя? Яку букву надрукуємо спочатку? (Велику). Чому?
2.     Читання склодів.
а) На грибочку.
б) Гномики не люблять самотності. І наш Гном у Чарівному Лісі живе не сам. У Нього є багато товаришів. Вони так захопилися роботою, заблудилис і не знають,де чий будиночок. Допоможіть їм. (6 гномиків з іменами: Га, Го, Гу, Ге, Ги, Гі і на будиночках такі ж склади. Діти шукають, хто де живе).
  ІХ. Робота за «Букварем». (с.80)
-         Ой, діти, подивіться, хто це до нас прийшов? (Їжачок). А чому я так йому здивувалася? (Бо їжачки взимку сплять). Бачите, а цей Їжачок почув про подарунки і прокинувся, бо не хоче через сон залишитися без подарунка. Тим більше, що живе він у Казковому Лісі, а у казці все можливо. Яким подарункам буде радий Їжачок? (Яблучкам).
1.     Гра «зберемо овочі».
 Аналіз звукових моделей, поданих біля малюнків овочів.
-         Що ви бачите внизу сторінки? (Гарбуз, огірки, горох).
-         Як їх можна назвати одним словом? (Овочі).
-         Де ростуть овочі? (На городі).
-         Чи корисно їсти овочі? Чому?
2.     Словникова робота.
(Вчитель читає слова з Букваря і пояснює значення слів «глухар», «грак», «граб».
3.Читання слів учнями. (Хором, ланцюжком).
4. Розвиток мовлення.
     Складання повних відповідей на подані запитання.
    = Молодці! Впоралися і з цим завданням. Недарма Їжачок прокинувся. Ось йому подарунки. (Прикріплюю на ялинку яблучка).
 Х. Друкування речення під диктовку.
  - Ось і Лисичка довідалась про подарунки і також прийшла до нас. Що ж ми їй подаруємо? Лисичка уже наготувала різних страв, бо хороша господиня, поприбирала в хаті. А щоб Лисичка була ще гарнішою, давайте подаруємо їй намисто. Але спочатку потрібно виконати завдання. Ми напишемо з вами диктант. Послухайте речення.
                                 Настала грибна пора.
-         Що таке «грибна пора»? Коли вона буває?
-         Скільки слів у реченні?
-         Як пишуться слова у реченні? (Окремо).
-         Як пишеться перше слово? (З великої літери).
 (Диктую. Самоперевірка: на дошці – зразок).
-         Зробіть самостійно аналіз слова «пора».
-         І для Лисички є подарунок – намисто. (Прикріплюю).
 ХІ. Цікаві вправи на узагальнення понять.
-         Хто це такий маленький до нас прийшов? (Мишка). Як ви гадаєте, чому зрадіє Мишка? (Сир, зернятка).
-         Попрацюємо, щоб і Мишці дістався подарунок?
-         У вас на парті є аркуші з завданням. Що намальовано внизу? (Морква, груша, яблуко, огірок).
-         Назвіть овочі.
-         Як одним словом назвемо яблуко і грушу? (Фрукти). Де ростуть фрукти?
-         Зафарбуйте лише овочі
-         Зверніть увагу на верхню частину аркуша. Назвіть овочі, які ми сьогодні ще не згадували. (Редис, картопля, квасоля, капуста, цибуля, часник, помідор).
-         Зафарбуйте свій улюблений овоч.
-         Ось і Мишка залишилася задоволена подарунком. (Прикріплюю на ялинку зернятка).
ХІІ. Підсумок уроку.
-         Подивіться на ялинку. Яка вона гарна! Думаю, що Гномик і звірята задоволені. Як ви думаєте, якби ми могли їх почути, що б вони нам сказали? («Дякуємо»). І ми їм дякуємо за те, що вони прийшли до нас і перетворили наш урок у казку.
-         Яку букву ми вивчили? Який звук вона позначає?
-         Що вам найбільше сподобалось?

-         На память про урок візьміть собі малюнки з овочами. І у вас буде подарунок.

Немає коментарів:

Дописати коментар